THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Premýšľali ste niekedy o tom, čo je to, čo v hudbe skutočne milujete? Čo je skryté za stenou gitár, za maskami póz, za exaltovanými vokálmi? Kde sa nachádza tá esencia, ktorá dokáže zbúrať hranice žánrov? Možno je to v otázkach, ktoré sa obávate spýtať, možno sú to samotné odpovede na ne. Snáď sú to dusiace pocity, ktorým sa podvedome vyhýbate, aj keď ich kdesi hlboko cítite.
Ako to súvisí s LURKER OF CHALICE? Projekt Wresta, entity stojacej za ortodoxnejšou tvorbou LEVIATHAN, je na kosť ohlodaným, či, z iného pohľadu, s pedantnosťou chemika vydestilovaným extraktom undergroundovej blackmetalovej scény. Odkaz BURZUM a prastarej KATATONIE sa po vyše desiatich rokoch dočkal mimoriadne kvalitného posunu. Extrovertná, machistická agresia? Kdeže. Do vnútra izolovaného tvora, škárou medzi skalami pozorujúceho divný svet, je otočená tvorba zastrešená nepreložiteľným menom LURKER OF CHALICE. Dusivá koláž sa zmieta medzi sebazničujúcim extrémom a následným pocitom krehkého kľudu. Výrazové prostriedky čerpajú z podzemnej „obmedzenosti“ len tam, kde by priezračná čistota ublížila. Rozostrené bzučiace gitary v duchu súčasnej USBM módy dopĺňa akustická šesťstrunka, samply, civilný spev i pulzujúca neosobnosť elektronických bicích. „Piercing Where They Might“ je jediným čistokrvným, hypnotickým leviathanovským blackmetalom, i keď fragmenty čierneho furiosa dokoreňujú viacero skladieb. Debut LURKER OF CHALICE (dá sa veriť Wrestovi, že v talóne má ďalšie tri či štyri hotové albumy?) neskĺzava k bezradnosti blackmetalových „inovátorov“. Naopak, nie veľa nahrávok dokáže tak ľahko preklenúť zdanlivo neprekonateľný prúd bez toho, aby výlety na druhú stranu boli len opatrnými pokusmi nazrieť do zakázanej komnaty. Tak úspešne ako Wrestovi sa prelínanie s ambientom darí málokomu; kľudný stred albumu korunovaný desaťminútovou „This Blood Falls As Mortal (Part III)“ nech je dôkazom. Vezmite si „Minions“ – bolestivo nádherný doomový kúsok, na ktorého konci je zrazu ľahké zabudnúť, že počúvate metalovú nahrávku. Každá stopa je vlastným mikrokozmom, plynule sa meniacim, no zachovávajúcim si konzistentnosť. Až po (znovu) vynikajúcom melancholickom finále „Fastened To The Five Points“ sa brána zavrie; všetko bolo povedané.
V podstate sa pod hlavičkou LURKER OF CHALICE nachádza jednoduchá hudba. Egoistická a nedokonalá, no vďaka týmto dvom atribútom citeľne plynúca z vnútra jedinej osoby. Denník zvukov, pocitov, skíc i ucelených kompozícií. Chybou je počítať noty, stačí počúvať. A vnímať a uveriť.
V metropole hmly
Tesne za prahom
Ľudského života
Príroda vykastrovaná zázrakmi
Škrípajúc zubami bohov
A zlámaná vlna oviec hnusu
Jej vlákna pozbierané
Zožni tú žieravinu
Hladiac boky noci
V podstate sa pod hlavičkou LURKER OF CHALICE nachádza jednoduchá hudba. Egoistická a nedokonalá, no vďaka týmto dvom atribútom citeľne plynúca z vnútra jedinej osoby. Denník zvukov, pocitov, skíc i ucelených kompozícií. Chybou je počítať noty, stačí počúvať. A vnímať a uveriť.
9 / 10
Wrest
- všetky nástroje
1. I
2. Piercing Where They Might
3. Spectre As Valkerie Is
4. Minions
5. Paramnesia
6. Wail (LP bonus track)
7. This Blood Falls As Mortal (Part III)
8. Granite
9. Vortex Chalice
10. Fastened To The Five Points
Lurker Of Chalice (2005)
Datum vydání: Pondělí, 27. června 2005
Vydavatel: Total Holocaust Records / Southern Lord
Stopáž: 59:53
Nevidím to tak pozitivně. Pokud jde o apokalyptický (post) black metal (vzývám Blackmoona, ať nám vymyslí novou škatulku!), chybí LURKER OF CHALICE síla a přesvědčivost žánrových špiček BLUT AUS NORD nebo XASTHUR. No a v těch ambientních plochách je deska možná o fous lepší než obdobné vysmívané pokusy norských blackers. Celkově nadprůměrná nahrávka disponující adekvátní atmosférou, které však k absolutní elitě cosi chybí.
Na jednoznačné odkazy a zopár prvoplánových barličiek dáva na self titled albume LURKER OF CHALICE spoľahlivo zabudnúť filter ambientných aranží a zaujímavá práca homogénnych zastrešujúcich minimalistických motívov. Skrz to sa prediera nesmierne zaujímavá hudba. Inšpirovaná užitočným, prekopávajúca strnulé. Nie je to black metal, aký väčšina z nás pozná. Napriek tomu album patrí na black metalovú scénu viac, než na akúkoľvek inú. Rušivým elementom zostávajú umelé bicie, ktoré inak nesmierne autentický zvuk degradujú a strhávajú na seba príliš veľa negatívnej pozornosti.
Ešte stále mám radšej európsky black metal. LURKER OF CHALICE však upútavajú svojim originálnym pohľadom na zkostnatelý štýl, dávajú mu zopár veľmi dôležitých infúzii a čo je najdôležitejšie, ukazujú jednu z možných ciest, ako von z bludiska.
neni co dodat! skvele album !!!!!!!!
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.